Baza wiedzy

Fakty i mity


Fotowoltaika
Fakty i mity

Panele fotowoltaiczne działają tylko w słoneczne dni

Instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wytwarzać energię przez cały rok. Moduły fotowoltaiczne są w stanie pochłaniać promieniowanie słoneczne zarówno bezpośrednie jak i to rozproszone przez chmury, czy opady deszczu i śniegu. Oczywiście, panele fotowoltaiczne działają najlepiej przy bezchmurnym niebie i wysokim nasłonecznieniu, jednak gorsze warunki pogodowe, poskutkują jedynie niewielkim spadkiem sprawności modułu.

Mit Mit!

Panele fotowoltaiczne nie działają w nocy?

Panele fotowoltaiczne pozyskują emitowane w dzień promienie słoneczne, w związku instalacja nie jest w stanie produkować energii po zmroku. Nie powoduje to jednak, że panele są w tym czasie bezużyteczne. W przypadku instalacji on-grid, nadwyżka produkowanej w dzień energii jest oddawana do sieci elektrycznej. Dzięki systemowi opustów, o każdej porze możemy wykorzystać aż 80% wytworzonej wcześniej energii.

Fakt Fakt!

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest nieopłacalna

Koszt instalacji fotowoltaicznej na samym początku może wydawać się wysoki, jednak zwraca się on po kilku latach. Obecnie dostępne są również różne dofinansowania, zarówno te ogólnopolskie jak i regionalne, które pozwalają na obniżenie kosztów zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych. Czas po jakim zwraca się fotowoltaika zależy również od mocy, wydajności paneli, w związku z czym bardzo ważne jest aby zostały one dobrane do naszych potrzeb.

Mit Mit!

Rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych ma znaczenie

Panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe, przy optymalnym nachyleniu dachu pomiędzy 30°-40°, które ma duże znaczenie przy produkcji energii elektrycznej w lecie i zimie. Jeżeli panel będzie zacieniony częściowo lub całkowicie, to nie będzie on działał poprawnie, również im większe będzie odchylenie od optymalnej wartości kąta, panele będą wytwarzać mniejszą wartość energii.

Fakt Fakt!

Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga dodatkowych pozwoleń

Zgodnie z prawem budowlanym, montaż instalacji fotowoltaicznej, która nie przekracza 50 kW nie wymaga żadnego dodatkowego pozwolenia. Taka instalacja nosi nazwę mikroinstalacji – jej montaż nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgody w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Mit Mit!

Fotowoltaika jest niskoemisyjna

Instalacje fotowoltaiczne są proste w obsłudze i składają się tylko z kilku komponentów, co powoduje, że awaryjność systemów fotowoltaicznych jest znikoma. Obecnie produkowane moduły posiadają żywotność minimum 25 lat, standardem jest również gwarancja w okolicach 10 lat.

Fakt Fakt!

Instalacja fotowoltaiczna wymaga wzmocnienia konstrukcji dachu

Sam montaż instalacji fotowoltaicznej nie wymaga żadnego wzmocnienia konstrukcji dachu. Istotne jest jednak, aby  dach był w dobrym stanie technicznym, ponieważ każdy moduł fotowoltaiczny to waga około 20kg, a montaż na przeciekającym lub uszkodzonym dachu spowoduje nieprawidłowe działanie instalacji. Ważne wymogi, jakie trzeba spełnić w przypadku samej instalacji to odpowiednia powierzchnia nie zacieniona, jeżeli nie na dachu to na gruncie.

Mit Mit!

Instalacja fotowoltaiczna to nie same panele

Podstawą instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne, wewnątrz których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które umożliwia przekształcenie energii słonecznej na prąd stały, jednak nie jest to jedyny element całej instalacji. Prąd który powstaje w modułach jest przekazywany do falownika, który przekształca go na prąd zmienny, taki jak w gniazdkach elektrycznych. Pozostałymi elementami są też liczniki czy okablowanie.

Fakt Fakt!

Wydajność paneli fotowoltaicznych szybko spada

Sprawność paneli fotowoltaicznych oczywiście z biegiem czasu spada, jednak w skali roku spadki te są zdecydowanie małe i oscylują w granicy 0.5-1%. Średnia żywotność paneli starszych generacji to minimum 25 lat, dla nowszych nawet 40 lat. Najważniejsze czynniki, które powodują spadek wydajności to promieniowanie UV czy skrajne warunki pogodowe: bardzo wysokie temperatury, obfite opady śniegu czy intensywne gradobicie. Większośc producentów gwarantuje, że wydajność modułów po 25 latach nie będzie niższa niż 80% początkowej.

Mit Mit!

Instalacja fotowoltaiczna zapewnia 100% zapotrzebowania na prąd

Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna pozwoli na pokrycie wszelkich potrzeb dla gospodarstwa domowego. Moc instalacji fotowoltaicznej powinna zostać dobrana na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej, tak aby była optymalna i zapewniała odpowiednie zapotrzebowanie energetyczne dla budynku i jego mieszkańców.

Fakt Fakt!

Jesteś zainteresowany oszczędzaniem na prądzie?

    Wypełnij formularz
    Rodzaj inwestycji – zaznacz jedną z opcji