Fotowoltaika dla domu.

O co pytacie najczęściej?

Ilość zamontowanych modułów zależna jest przede wszystkim od mocy instalacji, jak również od mocy pojedynczego modułu. Na przykład instalacja o mocy 4 kW będzie składać się z 10 modułów o mocy 400 W każdy.

Instalacja o odpowiednio dobranej mocy jest w stanie w pełni zasilić gospodarstwo domowe. Ważne jest, aby była dobrana do wielkości zużycia energii.

Tak, instalacje dla domów mogą być zamontowane zarówno na dachu domu, garażu, budynków gospodarczych a nawet na gruncie.

Instalacje fotowoltaiczne montowane na potrzeby zasilania gospodarstwa domowego objęte są obniżoną stawką podatku VAT, czyli 8%, niezależnie od miejsca ich montażu. Głównymi różnicami będą zastosowane konstrukcje montażowe oraz konieczność poprowadzenia trasy kablowej w gruncie w przypadku instalacji gruntowych. 

Falowniki posiadające klasę ochrony IP65 mogą być zamontowane na zewnątrz. Oznaczenie to świadczy o ochronie przed wnikaniem wody i kurzu do wnętrza urządzenia. Warto jednak zabezpieczyć falownik przed bezpośrednim działaniem dużego strumienia wody montując nad nim zadaszenie.

Mikroinstalacje, czyli te o mocy do 50 kW mogą zostać zamontowane bez pozwolenia na budowę.

Zwiększanie mocy istniejącej instalacji fotowoltaicznej jest kwestią skomplikowaną technicznie. Jeśli falownik nie jest obciążony maksymalnie wtedy istnieje możliwość dołożenia 2 dodatkowych modułów. Jest to jednak kosztowna inwestycja.

Nie zaleca się odśnieżania modułów przede wszystkim z uwagi na możliwość porysowania powierzchni modułu, co może obniżyć sprawność urządzenia. Dodatkowo – śnieg zsuwając się z modułów pod wpływem grawitacji samoczynnie usuwa brud zgromadzony na powierzchni modułu, tym samym go czyszcząc.

Tak. Konieczne jest tylko wyposażenie instalacji w falownik hybrydowy, czyli taki, który będzie w stanie zasilać podłączone akumulatory nadwyżkami energii z instalacji fotowoltaicznej.

Tak. Podłączenie takiej ładowarki zwiększa autokonsumpcję energii produkowanej z instalacji fotowoltaicznej. Warto uwzględnić to już na etapie projektowania systemu fotowoltaicznego, aby odpowiednio dobrać jego moc.

Tak, w skład instalacji fotowoltaicznej wchodzi również szereg zabezpieczeń, których zadaniem jest ochrona użytkowników oraz sieci wewnętrznej w budynku. Zabezpieczenia te stosowane są zarówno po stronie prądu stałego jak i prądu zmiennego, a dobierane są w zależności od mocy systemu oraz istniejących  zabezpieczeń w danym budynku.

Tak, instalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 6,5 kWp wymagają uzgodnienia projektu z rzeczoznawcą pod kątem spełnienia przepisów przeciwpożarowych. Po zamontowaniu instalacji należy powiadomić o tym lokalną jednostkę Państwowej Straży Pożarnej.

Tomasz Zubilewicz Dziennikarz

Najnowsze artykuły

Bądź zawsze na bieżąco z najnowszymi informacjami, zmianami w prawie itd. dzięki ciekawym artykułom tematycznym.

Łączymy siły z PGNiG!

Będąc częścią Grupy Kapitałowej PGNiG stawiamy kolejny krok na drodze ku rozwojowi czystej energii w Polsce. Celem jest zagospodarowanie przez

więcej »

Wybierz autoryzowanego partnera wiodących producentów! Dzięki umowom autoryzacji z wiodącymi producentami fotowoltaicznymi gwarantujemy profesjonalizm i jakość naszych działań poprzez dobór licencjonowanych przez producentów urządzeń. Brak problemów gwarancyjnych oraz spokój na lata zapewnia autoryzowany serwis.

Kontakt
Wsparcie
Znajdź nas:
Infolinia serwisowa:

Copyright 2021 © All Right Reserved Design by Marek P