Instalacja jednofazowa to rozwiązanie cieszące się obecnie dużym zainteresowaniem. Dzięki łatwiejszemu montażowi i niższej cenie stanowi atrakcyjną alternatywę dla trójfazowych kuzynów.
W sytuacji posiadania budynku o zapotrzebowaniu na energię elektryczną zamykającym się w przedziale ok. 3000-3800 kWh rocznie, większość osób wybiera instalację trójfazową, mimo tańszej alternatywy w postaci jednofazowych instalacji o mocach od 3 do 3,68 kW. Często wynika to z nacisku marketingowców, a nie z uwagi na realne potrzeby. Inwestorzy najczęściej decydują się na falowniki trójfazowe, ponieważ powszechnie krąży opinia, że instalacje trójfazowe zwiększają autokonsumpcję energii elektrycznej produkowanej przez mikroelektrownię.
Nie zawsze jest to prawdą, gdyż odbiorniki w budynkach jednorodzinnych, są w zdecydowanej większości odbiornikami jednofazowymi, przez co nie wszystkie fazy są równomiernie obciążone. Jeśli falownik zostanie podpięty do najbardziej obciążonej fazy w budynku, to współczynnik zużycia energii na własne potrzeby, może być nawet wyższy niż w przypadku instalacji trójfazowej.
Jakie wymagania stawiają OSD względem instalacji jednofazowych?
Każda mikroelektrownia fotowoltaiczna, musi spełniać wymagania stawiane przez Operatorów Sieci Dystrybucyjnej (OSD). To u lokalnego OSD należy składać wniosek o wydanie warunków przyłączenia czy zgłaszać zainstalowaną mikroinstalację. Instalacja podpięta do sieci energetycznej musi dostarczać energię elektryczną o odpowiednich parametrach i być zabezpieczona w odpowiedni sposób.
W przypadku instalacji poniżej 3 kW po stronie AC (prądu przemiennego), ze względu na ekonomię, stosuje się tylko falowniki jednofazowe. Natomiast te instalacje, których moc przekracza 3,68 kW, muszą być wyposażone w trójfazowy falownik z uwagi na wymogi Operatorów Sieci Dystrybucyjnych. Jeśli moc instalacji mieści się w przedziale 3-3,68 kW pojawia się realny wybór – można zastosować urządzenie jednofazowe lub trójfazowe.
Przewagi systemu jednofazowego
Zaletą falownika trójfazowego stosowanego w instalacji o mocy 3 kW jest fakt, że równomiernie wprowadza on energię na każdą z faz, przez co ma lepszy wpływ na sieć elektroenergetyczną.
Za falownikiem jednofazowym przemawia kilka innych kwestii, szczególnie jeżeli mówimy o falowniku małej mocy. Przy trzykilowatowych instalacjach zbudowanych z 10 – 12 modułów PV, napięcie, jakie będziemy mieć na łańcuchach modułów, zazwyczaj będzie pomiędzy 300 a 350 V. Jest ono znacznie bardziej optymalne dla falownika jednofazowego niż dla trójfazowego. W takiej sytuacji falownik jednofazowy będzie miał wyższą sprawność. Wynika to z fizyki zamiany prądu stałego na przemienny.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Fotowoltaika dla domu.
Nasi konsultanci dostępni są pod numerem telefonu (+48) 12 307 16 14.