Które magazyny ciepła podlegają dotacji z Mój Prąd 4.0?

Czwarta edycja programu Mój Prąd, zgodnie z zapowiedziami, dotyczy nie tylko instalacji fotowoltaicznych ale również rozwiązań, które realnie pomogą zwiększyć poziom autokonsumpcji energii produkowanej przez system fotowoltaiczny. Jednym z takich rozwiązań są magazyny ciepła. Na które konkretnie urządzenia można uzyskać dotację?

Standardowo w ramach programu Mój Prąd 4.0 dofinansowaniu podlega zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych. Na realizację takiego przedsięwzięcia możliwe jest uzyskanie zwrotu 4 000 zł. Na wyższe dofinansowanie można liczyć jeśli taka inwestycja zostanie rozszerzona o urządzenia magazynujące energię: elektryczną lub cieplną. W takim przypadku poziom dotacji na instalację fotowoltaiczną wzrasta do 5 000 zł, a na pozostałe części wynosi odpowiednio: do 7 500 zł na magazyny energii elektrycznej oraz do 5 000 zł na magazyny ciepła. 

W regulaminie programu jako magazyny ciepła wyszczególnione zostały takie urządzenia jak:

  • zasobniki cwu zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny
  • zasobniki cwu z grzałką elektryczną
  • bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny
  • bufory ciepła z grzałką elektryczną
  • bufory ciepła wraz z zasobnikiem cwu, które stanowią jedno kompletne urządzenie
  • pompy ciepła typu powietrze/woda do cwu + zasobnik cwu
  • pompy ciepła typu powietrze/woda do cwu ze zintegrowanym zasobnikiem

Takie urządzenia poprzez wykorzystywanie wody do magazynowania ciepła służą do zwiększenia poziomu autokonsumpcji energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną. W jaki sposób? Pompy ciepła czy też zbiorniki do cwu z grzałkami są zasilane energią elektryczną. W przypadku pomp ciepła istnieje możliwość zaprogramowania sterownika w taki sposób, aby godziny pracy pompy były skorelowane z godzinami produkcji energii elektrycznej z systemu PV. Tak samo dzieje się w przypadku grzałki czy to w buforze ciepła czy w zbiorniku do cwu. Woda w nich zgromadzona ogrzewana jest przy użyciu grzałki elektrycznej. Wystarczy wyposażyć układ w dodatkowy sterownik i ustawić godziny pracy grzałki dostosowane do pracy instalacji fotowoltaicznej. 

Magazyny ciepła nie tylko z pompami ciepła

Magazyny ciepła, które są dotowane z programu Mój Prąd 4.0 mogą również być stosowane w instalacjach grzewczych z innymi źródłami ciepła, jak na przykład kotły gazowe czy węglowe. Będzie to dobre rozwiązanie szczególnie poza sezonem grzewczym, czyli w sezonie letnim co pokrywa się z okresem największej produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych. Wtedy zastosowanie odpowiednio zaprogramowanego zbiornika cwu z grzałką elektryczną pozwoli nie tylko na zwiększenie autokonsumpcji ale także wygeneruje oszczędności z tytułu zakupu paliwa, np. gazu do przygotowania ciepłej wody. 

Na rynku dostępne są różne rodzaje sterowników. Najprostsze umożliwiają wybranie godzin pracy grzałki. Bardziej zaawansowane sterowniki pozwalają na rozpoczęcie jej pracy zależnie od nasłonecznienia. W takim przypadku grzałka załącza się wtedy, gdy słońce świeci dostatecznie mocno i to niezależnie od aktualnie żądanej temperatury wody w zbiorniku. Takie urządzenie pozwala na jeszcze lepsze skorelowanie współpracy grzałki z instalacją fotowoltaiczną i wyklucza pobieranie energii z sieci w godzinach, w których instalacja PV powinna produkować prąd, a nie jest to możliwe, np. z powodu zachmurzenia. 

Zapoznaj się z naszą ofertą Pomp ciepła lub skontaktuj się z nami pod nr tel. 12 307 16 14 i zapytaj naszych doradców o ofertę magazynów ciepła.