29/12/2021

Zmiany w Programie „Czyste Powietrze” w 2022 r.

Dla domu | Dotacje

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 1 stycznia 2022 r. wprowadza zmiany w Programie „Czyste Powietrze”. Jakie?

Czyste powietrze bez kotłów węglowych

Najważniejszą zmianą w Programie będzie brak dotacji na zakup i montaż kotła na węgiel – od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można składać wniosków o dotacje na to źródło ciepła. Oznacza to, że Beneficjenci Programu mogą skorzystać z dofinansowania do innych źródeł, tj. pomp ciepła, kotłów gazowych czy kotłów na pellet o podwyższonym standardzie, na które od 1 lipca 2021 r. obowiązuje dotacja w wysokości 9 tys. zł (próg podstawowy) lub 12 tys. zł (próg podwyższony).

Większa dotacja dla mniej zamożnych

W 2022 r. największe dofinansowanie w ramach Programu „Czyste Powietrze” wyniesie nawet do 90% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 69 tys. zł. Dla kogo jest ono przewidziane?

  • dla osób których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie nie przekracza 900 zł (gospodarstwo wieloosobowe) lub 1260 zł (gospodarstwo jednoosobowe)

Beneficjentami Programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych lokali mieszkalnych. Obecnie Beneficjenci mogą uzyskać zwrot do 30 tys. zł (próg podstawowy) lub do 37 tys. zł (próg podwyższony). Dofinansowanie dotyczy wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowe, spełniające normy emisji spalin.

  

Zobacz jeszcze:
08/03/2022
Moje Ciepło – dofinansowania do pomp ciepła
Dla domu | Pompy ciepła
13/11/2020
Odnawialne źródła energii dla mieszkańców Bielska-Białej – dotacja na fotowoltaikę
Dotacje | Fotowoltaika
Więcej artykułów

Jesteś zainteresowany oszczędzaniem na prądzie?

    Wypełnij formularz
    Rodzaj inwestycji – zaznacz jedną z opcji