Czy w czasie burzy należy wyłączyć fotowoltaikę?

Wiele osób zastanawia się czy niespodziewane zjawiska atmosferyczne zagrażają instalacji fotowoltaicznej. Oczywistym jest, że uderzenie pioruna powoduje ogromne straty dla całego budynku.

Czy fotowoltaika przyciąga pioruny?

Powyższe pytanie wynika z mylnego przeświadczenia, że elementy metalowe przyczyniają się do większego ryzyka występowania wyładowań atmosferycznych na danym terenie. Pioruny poszukują tak naprawdę najwyższych miejsc, więc narażone tutaj najbardziej szpiczaste elementy oraz budynki. Aby uchronić swój budynek przed piorunami najlepszym rozwiązaniem jest piorunochron.

Następnym pytaniem jakie często lubi się pojawić jest

“Co podczas burzy śnieżnej?”

Pojawienie się śniegu rodzi wiele pytań wśród właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Czy śnieg wpływa na funkcjonalność instalacji? Czy konieczne będzie czyszczenie paneli?

Prawdą jest, że zalegający na panelach śnieg może zmniejszać ich wydajność. Nie powinien to być problem, ponieważ poprawnie zamontowane panele montuje się pod kątem 30–45 stopni, co sprawia, że śnieg sam się z nich będzie się zsuwać. 

Wracając do pytania z tytułu. Czy w czasie burzy należy wyłączyć fotowoltaikę?

Odpowiedź jest dziecinnie prosta!  Nie trzeba wyłączać paneli słonecznych podczas burzy!  Fotowoltaika nie przyciąga piorunów! 

Poprawnie zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna.

Interesują Cię instalacja fotowoltaiczne? 

Zadzwoń ?12 307 16 14 ? lub napisz ? biuro@solgen.pl.