Czy większa pompa ciepła ma sens?

Większa, czyli o większej mocy. Niedogrzanie budynku w okresie ujemnych temperatur zewnętrznych to największa obawa właścicieli domów jednorodzinnych przed zamontowaniem pompy ciepła. Z tego powodu czasami decydują się na montaż urządzenia o większej mocy niż wymagana dla ich budynku. Czy taki krok jest zasadny?

Dlaczego przewymiarowanie pompy ciepła nie jest korzystne?

  • dużo wyższe koszty samego urządzenia - użytkownik płaci więcej za urządzenie, z którego w pełni nie korzysta
  • krótsza żywotność sprężarki - kiedy temperatura zewnętrzna wzrasta może zostać przekroczony zakres regulacji sprężarki, co z kolei może spowodować problemy w jej pracy a w ostateczności- na krótszą żywotność, ponieważ urządzenie to najszybciej zużywa się w krótkich cyklach pracy

Czy jest możliwe zniwelowanie skutków zamontowania pompy ciepła o zbyt dużej mocy?

Tak. W takim przypadku można wyposażyć układ w zbiornik buforowy o sporo większej pojemności. Jednak nie jest to opłacalne z czysto ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ do zwiększonych kosztów zakupu samej pompy ciepła dodany zostaje droższy zbiornik. Wpływa to na wydłużenie okresu zwrotu inwestycji. Dodatkowo - większy zbiornik buforowy to większa wymagana powierzchnia w pomieszczeniu technicznym do jego umieszczenia. 

Wybór pompy ciepła o większej mocy nie jest uzasadniony ani technicznie ani ekonomicznie. Urządzenia te są wyposażone w dodatkową grzałkę elektryczną, która pełni funkcję wspomagającą układ w najzimniejsze dni, zapewniając utrzymanie temperatury w budynku na żądanym poziomie.