Kolektory słoneczne w gospodarstwach domowych wykorzystywane są do pozyskania ciepłej wody użytkowej poprzez przekształcenie energii promieniowania słonecznego na ciepło. Z kolei panele fotowoltaiczne przekształcają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Czy dobrym pomysłem jest połączenie tych dwóch technologii, by zwiększyć ich wydajność oraz zaoszczędzić miejsce?

Photovoltaic Thermal PVT

Photowoltaic Thermal to rozwiązanie technologiczne polegające na chłodzeniu modułów fotowoltaicznych cieczą. Dzięki temu możliwa jest jednoczesna produkcja ciepła, jak i prądu. Rozwiązanie to ma dużą zaletę w przypadku ograniczonego miejsca montażu instalacji słonecznej. Chłodzenie ogniw cieczą zwiększa także ich sprawność w upalne dni.

W upalne dni, kiedy moduły fotowoltaiczne nagrzewają się do wysokich temperatur przekraczających 50 st.C ich sprawność maleje. Dzięki zastosowaniu chłodzenia w modułach PVT możliwe jest utrzymanie temperatury na niższym poziomie, przez co wydajność elektryczna instalacji spada wolniej niż w przypadku klasycznych modułów PV. W teorii jest to bardzo korzystne oraz ciekawe rozwiązanie, lecz w praktyce moduły PV rzadko nagrzewają się do temperatur przekraczających 50 , a w okresie letnim zapotrzebowanie na niskotemperaturowe ciepło w postaci wody podgrzewanej do 45 st.C nie jest duże.

Moduły hybrydowe PVT nie posiadają selektywnego absorbera oraz tak dobrej izolacji cieplnej jak klasyczne kolektory słoneczne, co przekłada się na wyższe straty ciepła, a uzyskana temperatura czynnika roboczego jest niższa niż w klasycznych kolektorach słonecznych.

Zakup urządzeń hybrydowych PVT wydaje się ekonomicznie uzasadniony w przypadkach, gdy inwestor ma duże zapotrzebowanie na niskotemperaturowe ciepło np. basen. W takich przypadkach urządzenia hybrydowe są dobrym sposobem na optymalizację kosztów i miejsca przeznaczonego pod instalację słoneczną.

Czynniki ograniczające rozwój PVT

Głównym czynnikiem ograniczającym rozwój instalacji PVT jest wysoka cena ogniw fotowoltaicznych. Moduły PVT są znacznie droższe od standardowych cieczowych kolektorów płaskich, a także próżniowych. Aby osiągnąć rentowny poziom mocy elektrycznej układu, bardzo często konieczny jest zakup kilkunastu modułów PVT, co z kolei skutkuje nadmierną produkcją ciepła w okresie letnim.

W zdecydowanej większości przypadków korzystniejsze będzie oddzielny dobór kolektorów słonecznych na potrzeby ogrzewania ciepłej wody użytkowej czy centralnego ogrzewania i systemu fotowoltaicznego na potrzeby produkcji energii elektrycznej.

Nasi konsultanci czekają pod numerem telefonu (+12) 307 16 14, gdzie znajdą Państwo odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania. Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą Fotowoltaika Dla domu , którą dopasujemy do indywidualnych potrzeb i wymagań inwestorów.