Fotowoltaika – jak każdy inny rodzaj inwestycji- zaczyna się od pomysłu. Jednak jeśli już taki zrodzi się w naszej głowie to co dalej? Jakie są początkowe działania, które inwestor powinien podjąć jeszcze przed kontaktem z firmami wykonawczymi?
Krok 1- analiza rachunków
Zebranie rachunków za energię elektryczną z okresu jednego roku pozwoli szczegółowo określić wielkość zużycia energii w danym gospodarstwie domowym. Jest to kwestia istotna ze względu na to, że na podstawie tej wartości dobierana jest wielkość instalacji fotowoltaicznej.
Krok 2- określenie miejsca montażu
Bardzo ważną kwestią jest wybór miejsca montażu instalacji fotowoltaicznej. Warto popatrzeć na dach domu, dostępne budynki gospodarcze lub niezagospodarowany fragment działki. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:
- dostępną powierzchnię montażową
- orientację- najlepsze uzyski będą z instalacji skierowanych na stronę południową
Powierzchnia zajmowana przez domowe instalacje fotowoltaiczne zależy oczywiście od mocy takiej instalacji, czyli ilości zamontowanych modułów. Średnio wartość ta waha się od 20 do 35 m2. Najlepszym wariantem będzie połać dachu, która skierowana jest w kierunku południowym. Odchylenia na stronę wschodnią lub zachodnią nie wykluczają montażu instalacji.
Krok 3- obserwacja zacienienia wybranego miejsca
Po wybraniu miejsca, w którym będzie zamontowana instalacja należy ocenić, czy jest ono stale zacieniane przez różne obiekty. Mogą nimi być drzewa, inne budynki, jaskółki dachowe lub kominy. Każde trwałe zacienienie będzie skutkować mniejszymi uzyskami z instalacji. Dlatego też warto ocenić to wcześniej, aby rozważyć inne miejsce pod montaż na wczesnym etapie inwestycji.
Krok 4- określenie budżetu
Instalacja fotowoltaiczna wiąże się z dość dużym jednorazowym wydatkiem. Ceny zależą głównie od ilości modułów oraz rodzaju konstrukcji montażowej zależnej od pokrycia dachowego. Średnio są to wydatki rzędu 20-35 tys. zł. Jeśli inwestor nie dysponuje środkami takiej wielkości może starać się o kredytowanie takiej inwestycji.
Krok 5- znalezienie rzetelnego wykonawcy
Informacje, które inwestor zgromadzi podczas przechodzenia przez poszczególne kroki, pozwolą firmie wykonawczej opracować ofertę. Przy wyborze firmy, której powierzymy wykonanie naszej instalacji fotowoltaicznej należy zwrócić uwagę na:
- doświadczenie firmy
- komponenty, z których składają się instalacje
- okresy gwarancyjne
- zakres świadczonych usług
- referencje
Podsumowując: instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją, którą inwestor wykonuje jednorazowo dlatego nie warto oszczędzać na komponentach i wybrać sprawdzone urządzenia.
Zaufaj specjalistom!
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą Fotowoltaika Dla domu. Nasi konsultanci dostępni są pod numerem telefonu (+12) 307 16 14.