Instalacja na gruncie- dlaczego warto ją wybrać?

W procesie inwestycyjnym ważną kwestią do ustalenia z firmą instalatorską jest miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej. Dysponując odpowiednio dużym dachem skierowanym w odpowiednim kierunku wybór ten nie stanowi problemu. Jednak co w sytuacji, gdy nie mamy takich możliwości technicznych? Decyzja jest prosta- instalacja gruntowa!

Wśród instalacji fotowoltaicznych te montowane na dachu stanowią zdecydowaną większość- nawet 90%. Czasami jednak inwestor napotyka na pewnego rodzaju przeszkody techniczne, które wykluczają dach jako miejsce montażu. Zazwyczaj są to:

  • za mała powierzchnia dachu
  • zły stan techniczny pokrycia dachowego
  • duże zacienienie dachu
  • zła orientacja dachu

Również względy estetyczne oraz unikanie ingerencji w pokrycie dachowe wpływają na decyzję o innym miejscu montażu.

Jeśli nie dach to co?

Przy braku możliwości montażu instalacji na dachu jedyną dostępną opcją zostaje montaż na gruncie. Taka konstrukcja pozwala na skierowanie instalacji bezpośrednio na południe oraz ustawienie optymalnego kąta pochylenia. Zaletą jest również dobra wentylacja instalacji, co przekłada się na większy uzysk energii.

Rys. 1 Konstrukcja gruntowa (Źródło: materiały SOLGEN)

Wybór konstrukcji gruntowej wiąże się ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na działce. Powinien być to równy teren o odpowiedniej powierzchni, który nie jest stale zacieniany przez inne obiekty lub roślinność. Warto także zwrócić uwagę na potrzebę koszenia trawy pod modułami.

Same korzyści?

Wybór instalacji gruntowej niesie ze sobą konieczność poprowadzenia okablowania w gruncie. Wykonywany jest przekop, którym prowadzone są odpowiednio zabezpieczone kable. Niestety wiąże się to z większym kosztem wykonania takiej instalacji. Na wzrost kosztów wpływa także sama konstrukcja, która jest droższa niż konstrukcja dachowa.

W takim razie czy warto wybrać instalację gruntową?

Oczywiście, że tak! Brak technicznych możliwości montażu na dachu nie musi oznaczać rezygnacji z instalacji. Mimo, że taka instalacja będzie droższa niż dachowa, korzyści płynące z własnej produkcji prądu sprawią, że okres zwrotu takiej inwestycji wydłuży się nieznacznie. Warto wykorzystać tę opcję i nie rezygnować z produkcji prądu na własne potrzeby.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą w doborze instalacji dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 12 307 16 14.