05/02/2020

Moc instalacji a wielkość mocy przyłączeniowej

Fotowoltaika

Ustalenie odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej jest kluczowym etapem procesu inwestycyjnego. Jedną z wytycznych jest konieczność dostosowania jej mocy do mocy przyłączeniowej. Jednak gdzie znaleźć informacje o mocy przyłączeniowej? I czym ona jest?

Moc przyłączeniowa

Moc przyłączeniowa jest główną cechą domowego zasilania energii elektrycznej. Jest to maksymalna dopuszczalna moc, jaką można wykorzystać. Nie można jej zmienić bez zmian w infrastrukturze energetycznej przez operatora.

Inny rodzaj mocy stanowi moc umowna. Jest to podstawowa charakterystyka dostawy prądu- ilość energii jaka jest dostarczana do punktu poboru energii w danym momencie. Określana jest w umowie z dostawcą prądu. Podlega ona zmianie bez konieczności wymiany licznika (ewentualnie wymiana bezpieczników).

Ważne! Moc umowna nie może nigdy przekraczać mocy przyłączeniowej!

Wielkość mocy instalacji

Dobierając moc instalacji fotowoltaicznej należy koniecznie sprawdzić, czy moc tej instalacji nie jest większa niż omawiana wcześniej moc przyłączeniowa. Jeśli jest- konieczne jest wystąpienie do operatora sieci z wnioskiem o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Za jej przyrost pobierana jest opłata za przyłączenie.

Aby uniknąć problemów ze zwiększaniem mocy przyłączeniowej, warto sprawdzić jej wartość na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą Fotowoltaika dla domu. Nasi konsultanci dostępni są pod numerem telefonu (+12) 307 16 14.

Zobacz jeszcze:
13/11/2020
Odnawialne źródła energii dla mieszkańców Bielska-Białej – dotacja na fotowoltaikę
Dotacje | Fotowoltaika
11/03/2016
Taryfy gwarantowane
Fotowoltaika
Więcej artykułów

Jesteś zainteresowany oszczędzaniem na prądzie?

    Wypełnij formularz
    Rodzaj inwestycji – zaznacz jedną z opcji