Instalacje fotowoltaiczne narażone są na powstawanie zabrudzeń spowodowanych działaniem czynników atmosferycznych. Skutkuje to spadkiem światłoprzepuszczalności, a tym samym spadkiem wydajności modułów. Rozwiązaniem tego problemu jest regularne dbanie o ich czystość. Niektórzy producenci modułów błędnie zapewniają użytkowników o zbawiennym działaniu opadów atmosferycznych na utrzymanie paneli w czystości. Prawdą jest, że intensywny deszcz jest w stanie usunąć część zabrudzeń, jednak całkowicie sobie z nimi w taki sposób nie poradzi.
Skutki korzystania z zabrudzonej instalacji
Szkło z powłoką antyrefleksyjną oraz nierównomierny kolor ogniw maskuje brud, dlatego często trudno ocenić rzeczywisty stopień zabrudzenia modułów kurzem. Najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się w dolnej części paneli fotowoltaicznych ze względu na spłukiwanie ich przez deszcz w kierunku rantu ramki. Poza stosunkowo łatwo zmywalnym kurzem, na powierzchni modułów kumulować mogą się zabrudzenia takie jak odchody ptaków – są one odporne na deszcz, mają charakter punktowy, a także zalegają na powierzchni dość długo.
Ze względu na swoje rozmiary, zabrudzenia te mogą ograniczać lub całkowicie wyeliminować z pracy część modułów fotowoltaicznych. Poza mniejszą produkcją energii, mogą być one przyczyną powstawania korozji, co z kolei prowadzić może do odbarwienia szkła oraz zmniejszenia jego światłoprzepuszczalności. Z uwagi na to, że zacienienie nawet fragmentu ogniwa PV w module znacząco przekłada się na zmniejszony uzysk energii z całego modułu, eliminowanie tego typu zanieczyszczeń jest ważnym elementem wydajnej pracy całej instalacji – zacienienie może spowodować spadek mocy nawet o 30%.
Kiedy oraz czym myć moduły fotowoltaiczne?
Aby uniknąć wyżej wspomnianych sytuacji, zaleca się regularne usuwanie uciążliwych zabrudzeń oraz minimum 1-2 razy w roku umycie całego modułu. Moduły należy myć wyłącznie za pomocą miękkiej wody o niskiej mineralizacji, bez użycia dodatkowych detergentów. Przykładem takiej wody jest deszczówka. Jeśli dysponujemy wodą twardą, konieczne jest jej uzdatnienie, w innym wypadku może dojść do powstawania smug na szybie, która może poskutkować ograniczeniem przepuszczalności światła.
Moduły można myć samodzielnie lub wynająć do tego celu firmę w tym się specjalizującą (koszt mycia wynosi ok. 3-4 zł netto/m2 modułu). Kiedy decydujemy się na własnoręczne mycie instalacji należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ mamy do czynienia z urządzeniem elektrycznym znajdującym się pod wysokim napięciem. Aby uniknąć uszkodzenia paneli spowodowanego szokiem termicznym, zaleca się mycie modułów w godzinach porannych, kiedy moduły nie zdążyły się jeszcze nagrzać.
Kompletując sprzęt potrzebny do czyszczenia modułów, należy wybierać szczotki z miękkim włosiem bądź miękkie tkaniny, które mamy pewność, że nie porysują powierzchni szyby. Zabronione jest używanie myjek ciśnieniowych, które mogą zniszczyć uszczelnienie silikonem, znajdujące się pomiędzy szybą, a ramką modułu, prowadząc do powstawania prądów upływu. Należy również pamiętać o tym, by unikać chodzenia po modułach – do trudno dostępnych modułów można wykorzystać szczotki z teleskopowymi rączkami. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka moduł wydaje się być nieuszkodzony, w wyniku ciężaru jaki na niego wywieramy może dojść do powstania mikropęknięć w ogniwach, co z kolei może być przyczyną powstawania tzw. hot spotów.
Nasi konsultanci czekają pod numerem telefonu (+12) 307 16 14, gdzie znajdą Państwo odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania. Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą Fotowoltaika Dla domu , którą dopasujemy do indywidualnych potrzeb i wymagań inwestorów.