Śnieg pojawiający się na dachu nie jest problemem. Pytanie pojawia się w momencie, gdy ten śnieg pokryje powierzchnię modułów fotowoltaicznych. Jak to zjawisko wpływa na pracę instalacji? Czy użytkownik powinien za każdym razem odśnieżać panele?

Jak śnieg wpływa na pracę instalacji fotowoltaicznej?

Praca modułów fotowoltaicznych pokrytych śniegiem zależy w głównej mierze od grubości pokrywy śnieżnej. W przypadku zwykłego przyprószenia powierzchni śniegiem promieniowanie częściowo będzie docierać do modułu. Sukcesywnie, wraz z zsuwaniem się śniegu, diody będą odcinać poszczególne obwody, co wpłynie na to, że część energii, która pada na moduł będzie zamieniana na ciepło. Efekt? Śnieg dość szybko będzie zsuwać się z powierzchni paneli, tym szybciej im większy jest kąt ich nachylenia. Dopiero intensywne opady wpływają niekorzystnie na produkcję energii, co w ostatnich latach zdarza się już dość rzadko.

Odśnieżać czy nie odśnieżać?

Co robić kiedy na modułach pojawi się śnieg? Poczekać. Śnieg nie ma tendencji do długiego zalegania na powierzchni modułów. Odśnieżanie może spowodować więcej szkody, jeśli będzie wykonane niepoprawnie. Należy używać sprzętu, który nie uszkodzi i nie zarysuje powierzchni paneli oraz uważać, aby śnieg nie był zamarznięty.

Dodatkowe czyszczenie modułów

Pojawienie się śniegu na modułach ma korzystny wpływ na stan techniczny mikroinstalacji. Śnieg, przy zsuwaniu się z powierzchni modułów, dodatkowo usuwa zabrudzenia, czyszcząc powierzchnię.

Dlatego też po pojawieniu się opadów śniegu najlepszym rozwiązaniem jest poczekać, aż śnieg sam zacznie zsuwać się z modułów.