Techniki montażu

Montując moduły należy wziąć pod uwagę ich wytrzymałość na obciążenia – głównie wiatrem, śniegiem oraz na miejsca zamontowania klem montażowych.

Montaż modułu można wykonać na stołach fotowoltaicznych – w przypadku instalacji naziemnej, jak również na praktycznie każdym pokryciu dachowym.


Montaż na gruncie

Montaż konstrukcji na gruncie, w zależności od infrastruktury podziemnej wykonuje się na betonowych podporach lub na palach wbijanych lub wkręcanych w grunt oraz z wykorzystaniem betonowych fundamentów.

Konstrukcja wsporcza dwupodporowa mocowana na palach wbijanych w grunt

Konstrukcja wsporcza dwupodporowa mocowana do płyt betonowych


Montaż na dachu

W przypadku instalacji na dachu płaskim rekomenduje się zastosowanie konstrukcji wsporczej samonośnej, dociążanej bloczkami betonowymi i wymaga ona niewielkiego dodatkowego balastu w postaci betonowych bloczków. Konstrukcja nie wymaga mocowania do dachu, dzięki czemu nie narusza jego pokrycia i szczelności.

Podczas montażu instalacji na dachu skośnym, rodzaj konstrukcji mocującej należy dobrać uzależniając ją od pokrycia dachowego. Inne szyny będą stosowane przy montażu na blachodachówce czy na blasze a inne na dachówce ceramicznej. Każdorazowo montaż na dachu płaskim wiąże się z naruszeniem pokrycia. W przypadku dachówki podczas montażu mogą zostać uszkodzone pojedyncze elementy, które w razie awarii, przecieków łatwiej wymienić, niż cały fragment blachodachówki lub blachy. W przypadku montażu na dachu pokrytym blachą lub blachodachówką problematyczne jest doszczelnienie przejścia śruby przez blachę. Stosowane uszczelki nie zawsze gwarantują wieloletnią szczelność połączenia, a ewentualne przecieki czy korozja w miejscu nawiercanych pod szpilkę otworów będzie wiązać się z koniecznością demontażu modułów oraz konstrukcji i naprawą dachu.

Typowy sposób montażu szyny przy pokryciu blachą (do dachu została zamocowana śruba za pomocą wspornika połączona z szyną)

Sposób montażu w przypadku pokrycia dachówką karpiówką