Technologia SMART

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ MODUŁY SMART?

Technologia przyszłości

Moduły smart w przeciwieństwie do klasycznych modułów fotowoltaicznych zamiast klasycznej puszki połączeniowej posiadają elektroniczny układ, który optymalizuje uzysk energii na poziomie każdego jednego pojedynczego modułu. Stosowane w optymalizatorach mocy komponenty nie posiadają wrażliwych na uszkodzenia elementów takich jak elektrolityczne kondensatory czy części ruchome z tego względu zapewniają długą i bezawaryjną pracę. Wysokiej klasy optymalizatory mocy jak np. SolarEdge posiadają 25 letnią gwarancję producenta.

Większa wydajność

W przypadku klasycznych instalacji fotowoltaicznych bardzo dużym problemem jest cień pojawiający się na modułach PV. Wynika to z faktu, że ogniwa PV w module, a następnie same moduły PV łączone są szeregowo. W efekcie spadek prądu na jednym ogniwie PV powoduje spadek prądu na całym łańcuchu połączonych modułów PV. Jest to sytuacja analogiczna do lampek choinkowych, w których awaria jednej żarówki powoduje brak oświetlenia całego łańcucha. W przypadku instalacji fotowoltaicznych spadek wydajności jednego modułu powoduje, że pozostałe dostosowują moc do najsłabszego. W przypadku zastosowania modułów smart optymalizacja mocy jest na poziomie każdego modułu dzięki czemu spadek wydajności ograniczony jest tylko do jednego modułu i nie pogarsza parametrów pracy pozostałych.

Klasyczny system
System smart

Większy uzysk energii

Zastosowanie optymalizatorów mocy w modułach smart przekłada się na wzrost rocznej produkcji energii zazwyczaj od 5% do nawet 25%. Szczególnie duży wzrost wydajności występuje w przypadku tych instalacji, w których pojawiają się okresowe zacienienia pochodzące od kominów, anten, lukarn, słupów, drzew itd. Instalacje wykonane na modułach smart generują wyższe uzyski energii, także w przypadku niezacieniowanych instalacji PV. Te dodatkowe uzyski wynikają z nierównomiernego starzenia się modułów, nierównomiernego brudzenia, nierównomiernego nagrzewania się modułów, pojawiających się punktowych zabrudzeń spowodowanych zalegającym liściom czy ptasimi odchodami.

Lepsze zagospodarowanie powierzchni dachu

W klasycznej instalacji fotowoltaicznej wszystkie moduły PV w łańcuchu muszą być ustawione pod tym samym kątem oraz azymutem. W innym przypadku wydajność instalacji dostosuje się do najsłabiej oświetlonego modułu PV. W przypadku instalacji PV z modułami smart, każdy z modułów może być ustawiony pod dowolnym kątem dzięki czemu można wykorzystać nie tylko południową połać dachu ale także południowo wschodnią czy południowo zachodnią. Moduły smart można także montować bliżej elementów zacieniających na dachu, co dodatkowo pozwala zwiększyć liczbę zamontowanych modułów PV.

Większe bezpieczeństwo pracy

Napięcie w klasycznym module PV pojawia się przy jego oświetleniu przez promieniowanie słoneczne. Typowa instalacja generuje napięcie DC od 300 – 800 V nie można go wyłączyć prowadząc prace montażowe czy serwisowe. Szczególny problem pojawia się w przypadku pożaru gdyż staż pożarna nie będąc w stanie wyłączyć napięcia DC w instalacji PV ze względów bezpieczeństwa może nie przystąpić do gaszenia pożaru. Z kolei moduły smart generują zawsze bezpieczne napięcie 1 V podczas montażu czy w przypadku jakiejkolwiek awarii. W przypadku pożaru staż pożarna odłączając budynek od sieci może bezpiecznie gasić instalację PV z modułami smart gdyż napięcie zawsze będzie poniżej bezpiecznej wartości.

Monitoring wydajności na poziomie modułu PV

W modułach smart optymalizatory mocy połączone są z każdym jednym modułem PV przez co pozwalają na dokładny monitoring prądu, napięcia i uzysków energii z każdego pojedynczego modułu PV. Dzięki temu łatwo zweryfikować czy cała instalacja PV pracuje wydajnie i prawidłowo. W przypadku klasycznego systemu informacje o parametrach pracy są odczytywane dla łańcucha modułów z tego powodu bez specjalistycznych pomiarów niema możliwości stwierdzenia czy każdy z połączonych modułów PV pracuje z optymalną wydajnością.