DLACZEGO WARTO WYBRAĆ MODUŁY SMART?
Technologia przyszłości
Moduły smart w przeciwieństwie do klasycznych modułów fotowoltaicznych zamiast klasycznej puszki połączeniowej posiadają elektroniczny układ, który optymalizuje uzysk energii na poziomie każdego jednego pojedynczego modułu. Stosowane w optymalizatorach mocy komponenty nie posiadają wrażliwych na uszkodzenia elementów takich jak elektrolityczne kondensatory czy części ruchome z tego względu zapewniają długą i bezawaryjną pracę. Wysokiej klasy optymalizatory mocy jak np. SolarEdge posiadają 25 letnią gwarancję producenta.
Większa wydajność
W przypadku klasycznych instalacji fotowoltaicznych bardzo dużym problemem jest cień pojawiający się na modułach PV. Wynika to z faktu, że ogniwa PV w module, a następnie same moduły PV łączone są szeregowo. W efekcie spadek prądu na jednym ogniwie PV powoduje spadek prądu na całym łańcuchu połączonych modułów PV. Jest to sytuacja analogiczna do lampek choinkowych, w których awaria jednej żarówki powoduje brak oświetlenia całego łańcucha. W przypadku instalacji fotowoltaicznych spadek wydajności jednego modułu powoduje, że pozostałe dostosowują moc do najsłabszego. W przypadku zastosowania modułów smart optymalizacja mocy jest na poziomie każdego modułu dzięki czemu spadek wydajności ograniczony jest tylko do jednego modułu i nie pogarsza parametrów pracy pozostałych.

Klasyczny system

System smart
Większy uzysk energii
Zastosowanie optymalizatorów mocy w modułach smart przekłada się na wzrost rocznej produkcji energii zazwyczaj od 5% do nawet 25%. Szczególnie duży wzrost wydajności występuje w przypadku tych instalacji, w których pojawiają się okresowe zacienienia pochodzące od kominów, anten, lukarn, słupów, drzew itd. Instalacje wykonane na modułach smart generują wyższe uzyski energii, także w przypadku niezacieniowanych instalacji PV. Te dodatkowe uzyski wynikają z nierównomiernego starzenia się modułów, nierównomiernego brudzenia, nierównomiernego nagrzewania się modułów, pojawiających się punktowych zabrudzeń spowodowanych zalegającym liściom czy ptasimi odchodami.
Lepsze zagospodarowanie powierzchni dachu
W klasycznej instalacji fotowoltaicznej wszystkie moduły PV w łańcuchu muszą być ustawione pod tym samym kątem oraz azymutem. W innym przypadku wydajność instalacji dostosuje się do najsłabiej oświetlonego modułu PV. W przypadku instalacji PV z modułami smart, każdy z modułów może być ustawiony pod dowolnym kątem dzięki czemu można wykorzystać nie tylko południową połać dachu ale także południowo-wschodnią czy południowo-zachodnią. Moduły smart można także montować bliżej elementów zacieniających na dachu, co dodatkowo pozwala zwiększyć liczbę zamontowanych modułów PV.
Większe bezpieczeństwo pracy
Napięcie w klasycznym module PV pojawia się przy jego oświetleniu przez promieniowanie słoneczne. Typowa instalacja generuje napięcie DC od 300 – 800 V nie można go wyłączyć prowadząc prace montażowe czy serwisowe. Szczególny problem pojawia się w przypadku pożaru gdyż staż pożarna nie będąc w stanie wyłączyć napięcia DC w instalacji PV ze względów bezpieczeństwa może nie przystąpić do gaszenia pożaru. Z kolei moduły smart generują zawsze bezpieczne napięcie 1 V podczas montażu czy w przypadku jakiejkolwiek awarii. W przypadku pożaru staż pożarna odłączając budynek od sieci może bezpiecznie gasić instalację PV z modułami smart gdyż napięcie zawsze będzie poniżej bezpiecznej wartości.
Monitoring wydajności na poziomie modułu PV
W modułach smart optymalizatory mocy połączone są z każdym jednym modułem PV przez co pozwalają na dokładny monitoring prądu, napięcia i uzysków energii z każdego pojedynczego modułu PV. Dzięki temu łatwo zweryfikować czy cała instalacja PV pracuje wydajnie i prawidłowo. W przypadku klasycznego systemu informacje o parametrach pracy są odczytywane dla łańcucha modułów z tego powodu bez specjalistycznych pomiarów niema możliwości stwierdzenia czy każdy z połączonych modułów PV pracuje z optymalną wydajnością.