Rozważając montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu swojego domu (lub na gruncie zagospodarowując nie użytkowaną przestrzeń wokół budynku) zastanawiamy się w jaki sposób przygotować się do planowanej inwestycji. Stajemy przed wyborem firmy wykonawczej, analizujemy dostępne na rynku rozwiązania techniczne (dowiedz się czym jest technologia SMART), a także dokonujemy wyboru kluczowych urządzeń instalacji (moduły i falownik).

Bardzo istotnym krokiem jest określenie optymalnej mocy instalacji, która będzie wstanie pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku i jego mieszkańców. O prawidłowym doborze wielkości instalacji decyduje wykonanie kilku czynności, które zostały opisane poniżej (a także w drugiej części artykułu, która będzie dostępna niebawem). Część z nich można wykonać samemu natomiast przy pozostałych warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy wykonają w naszym domu audyt pod kątem możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej.

Ważne: Profesjonalna firma instalacyjna przed podpisaniem umowy na wykonanie instalacji powinna bezpłatnie przeprowadzi wszystkie opisane poniżej czynności.

Analiza dostępnej przestrzeni montażowej

Konieczne jest wykonanie pomiarów przestrzeni montażowej nie tylko poprzez zmierzenie wymiarów charakterystycznych dachu, gruntu ale także określenie wymiarów i lokalizacji wszelkiej infrastruktury zacieniającej (np. kominy, anteny, drzewa, budynki sąsiadów). Przeprowadzone czynności pozwolą w precyzyjny i estetyczny sposób rozplanować moduły, a w przypadku występowania elementów zacieniających umożliwiają na etapie projektowania ograniczenie negatywnego wpływu cienia na działanie elektrowni.
W przypadku planowania instalacji na dachu należy również precyzyjnie określić azymut południowej połaci dachowej oraz kąt jej nachylenia do powierzchni terenu, dane te mają istotny wpływ przy obliczaniu uzysków energii z instalacji.
W przypadku, gdy budynek posiada projekt należy zweryfikować zgodność projektu ze stanem faktycznym.
Materiał pokrywający dach (np. balchodachówka, dachówka ceramiczna czy papa) ma znaczenie przy doborze rodzaju konstrukcji wsporczej pod moduły i wpływa na koszty wykonania instalacji.

Ważne: Typowy moduł fotowoltaiczny ma około 1,6 metra długości i około 1 metra szerokości. Wymagana przestrzeń montażowa pod 1 kWp instalacji wynosi ok. 6,7 m2 (z uwzględnieniem koniecznych przestrzeni instalacyjnych pomiędzy modułami).

(przy weryfikacji przestrzeni montażowej należy zmierzyć wymiary charakterystyczne, kąt nachylenia dachu, określić położenie infrastruktury będącej jego częścią, a odchylenie od południa połaci montażowej)

Weryfikacja stanu pokrycia dachowego

Instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów fotowoltaicznych które za pomocą konstrukcji montażowej zostaną przymocowane do konstrukcji dachu. Każdy z modułów waży ok. 20 kg i po zamontowaniu na dachu będzie powodował jego dodatkowe obciążenie.
Można przyjąć, że instalacja o mocy 3 kW będzie powodowała obciążenie całkowite ponad 240 kg.
Dlatego przed podjęciem decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej na dachu bardzo ważne jest aby podczas wizji lokalnej sprawdzić stan więźby dachowej oraz jej pokrycia.
Elementy konstrukcyjne tj. krokwie dachowe nie mogą być spróchniałe, zmurszałe lub spleśniałe. Pokrycie dachowe wykonane z blachodachówki lub blachy trapezowej nie może wykazywać śladów korozji natomiast z dachówki ceramicznej lub betonowej nie może być popękane. Jeżeli na tym etapie stwierdzimy, że dane pokrycie lub więźba dachowa jest w złym stanie to należy ją naprawić przed zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej lub całkowicie odrzucić.

Ważne: Ocenę dachu należy powierzyć firmie instalacyjnej, które w profesjonalny sposób będzie w stanie ocenić stan dachu podczas wizji lokalnej.

(nie należy zapominać o weryfikacji konstrukcji więźby dachowej, która jest istotna zarówno dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa, a także pozwala zabezpieczyć nasze mienie przed nadmiernym obciążeniem)